^
בס"ד
search
המקום משמש כבית המדרש ומרכז רוחני בנשיאות כבוד הרב מרדכי שיינברגר שליט"א. כל המורים הם תלמידיו של 
כבוד הרב והולכים באורו של בעל הסולם. מורים שמטרתם הפצת ידע הקבלה ברבים וקירוב לבבות בדרכי נועם. 
בנוסף ישנם במקום מורי גמרא והלכה המיומנים להרחיב את היריעה של לימוד היהדות.

העמותה

"מודעות" הינה מלכ"ר, עמותה הפועלת שלא למטרות רווח. העמותה נוסדה בשנת 2005 (תשס"ה) במטרה ללמד ולהפיץ את פנימיות התורה בדרך הקבלה והחסידות לכל דורש בדרכי נועם ואהבת ישראל. לעמותה אישור ניהול תקין מרשם העמותות. כל הכנסות העמותה מופנות לטובת המשך הפעילות, מימוש מטרות העמותה וזיכוי הרבים. לעמותה אישור לעניין החזר על תרומות לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה.


המקום

מרכז "מודעות" משמש כבית-מדרש ובית רוחני לאלפי תלמידים מכל שכבות האוכלוסיה של החברה הישראלית. המרכז פועל תחת השגחתו ובנשיאותו של כבוד הרב מרדכי שיינברגר שליט"א. בשליחותו של הרב, הקימו ומנהלים את המרכז דוד אגמון ואשתו קרן נעמי. המורים המובילים במקום הם מתלמידיו של כבוד הרב וכולם מלמדים קבלה בדרכו של בעל הסולם, כל אחד בדרכו הייחודית המאפיינת אותו. בנוסף ישנם במקום מורי גמרא והלכה המיומנים להרחיב את היריעה של לימוד היהדות, מבית מדרשו של הרב אוירבך שליט"א. המקום בעל אופי ייחודי, משלב חזות חיצונית נאה ומוארת עם אוירה ביתית חמה ומסבירת פנים. המרכז עומד כבר שנים רבות כמגדלור מאיר בלב ליבה של העיר תל אביב, שער לרבים, בדרכם למצוא משמעות מחודשת לחיים.


הדרך

אופי ודרך הלימוד מותאמים לכל אדם שרוצה להכניס אל חייו את האור הגדול של תורת הקבלה. הלימוד הגבוה של החכמה מולבש בשפה פשוטה ועכשווית, תוך שימוש בנושאים מחיי היומיום של כולנו, על מנת להסביר את עקרונות היסוד על פיהם מתנהלת הבריאה. הלימוד הינו במסגרת של הרצאות, סדרות שעורים, לימוד מתוך ספרים ולימוד בחברותא. במקום ישנה חנות ספרי קודש ומדיה של שעורים מוקלטים על מנת לאפשר לתלמידים התעמקות, הרחבת יריעת הלימוד והתקדמות אישית. ככלל, רוח הלימוד מדגיש את העיקרון הקבלי ש'אין כפיה ברוחניות', הרצון הוא ברשותו של האדם וכך גם בחירותיו לגבי צביון חייו. מרכז "מודעות" אינו מקום של החזרה בתשובה. הגישה שלנו היא לתת לכל אחד את הזדמנות לטעום מהחכמה כפי רצונו, יכולתו ומצבו בחיים. יחד עם זאת, הלימוד משלב את דרך הקבלה בדרכו של בעל הסולם עם דרך התורה והמצוות, וחיי האמונה של עם ישראל בכל הדורות. שילוב זה של פתיחות גדולה וסובלנות לזולת יחד עם דיוק בדרך בה אנו עצמנו פוסעים, הופך את הלימוד ב"מודעות" לחיבור של אמת.


שרשרת המקובלים

מימי קדם העבירו צדיקי הדורות וגדולי ישראל את תורת הסוד מפה אל פה, ממורה לתלמיד. רבי שמעון בר יוחאי השאיר לנו את הזוהר הקדוש. האריז"ל בכתביו גילה לנו סודות גדולים שכמעט ונשתכחו מהעולם. הרמח"ל האיר את הדרך בכתביו. הבעל שם טוב האיר את היהדות באור חכמת הקבלה וייסד את דרך החסידות, שהיא דרך הלב והמעשה של מחשבת הקבלה. הדור שלנו, שנקרא גם הדור האחרון, זכה במיוחד בגילוי תורתו של הרב אשלג בעל הסולם, והפיכתה של תורת הקבלה מתורה של יחידים לתורת הרבים. בעל הסולם הותיר אחריו הוראת דרך מדוייקת כיצד ללמוד קבלה בלי לשגות, כיצד להבין את התורה כולה מצד הפנימיות, וכיצד לפעול כדי להביא את האדם לגמר תיקונו. הוא השאיר אחריו מספר תלמידים, ובראשם הרב יהודה צבי ברנדוויין. בעל הסולם כתב את פרוש "הסולם" לספר הזוהר, אך הותיר את תיקוני הזוהר ללא פרוש תואם. שבעים תיקונים של רבי שמעון בר יוחאי למילה בראשית נותרו ללא פרוש. הרב ברנדוויין כתב פרוש "מעלות הסולם" לתיקונים א' עד כ"ב, ואחריו בא תלמידו וחתנו, הרב מרדכי שיינברגר שליט"א והוסיף את פרוש "מלאכת הסולם" לתיקונים כ"ג עד ע'. בכך הגיע מלאכת פרוש הסולם לסיומה. אלה מורי הדרך באורם הבוהק אנו הולכים.


הלימוד

'ואהבת לרעך כמוך' זאת דרך החיים. הלימוד ב"מודעות" שואף תמיד לרדת אל המעשה. תיקון האדם מתבסס על תיקון 'הרצון לקבל' הטבעי איתו אדם נולד, והיפוכו ל'רצון להשפיע'. כשאנחנו מהפכים את הרצון שלנו להשפעה אנו משווים צורה להנהגת ההטבה של הבורא, ובכך נדבקים בו ומשיגים את תכלית הבריאה. למעשה, כל החיים שלנו, והעסק בתורה ובמצוות, הם מסע של זיכוך החומר שלנו עד שנוכל לקיים את המצוה שאמר עליה רבי עקיבא שהיא כלל, שכולל את כל הפרטים, מצות 'ואהבת לרעך כמוך'. הדרך של "מודעות" היא ללמד איך עושים את זה, לעזור לאנשים לשבר תבניות ישנות של אגואיזם ומחשבה צרה ולהגיע לתודעה חדשה איתה אנו יכולים להיות אזרחים טובים יותר, בני זוג טובים יותר, הורים טובים יותר וכו'. הדרך הזאת מדברת על ערבות הדדית, על אהבת ישראל, על חיים מתוך תפיסה של אחדות, חיים מנקודת מבט של פנימיות, חיים שיש בהם תכלית וכיוון רוחני ומעשי.


התלמידים

ציבור התלמידים המגיעים אל בית המדרש מגוון מאוד. ניתן לראות בקהל הפוקד את "מודעות" את כל הקשת של עם ישראל. המשותף לכולם הוא הרצון להתפתח ולרכוש כלים חדשים להתבוננות, צמיחה והבנת תהליך החיים. בזכות הלימוד הייחודי המקום מלא בתלמידים המגיעים אלינו מכל קצוות גוש דן וגם ממקומות מרוחקים יותר כמו, אשדוד, ירושלים, נתניה, פרדס חנה ועוד. טווח הגילאים הממוצע נע בין 30 ל-60, אנשים שכבר עברו כברת דרך בחיים ובוחרים עכשיו להתבונן בחייהם דרך העיניים של תורת הקבלה.האומה

תנועת "האומה" הוקמה לפני מספר שנים ע"י כבוד הרב מרדכי שיינברגר שליט"א ותלמידיו. חזון תנועת "האומה" הוא לבנות יחד חברה מאוחדת שכל פרט בה הוא יחיד ומיוחד בפני עצמו, חברה המבוססת על ערכי נתינה וערבות הדדית ומקיימת את המצווה "ואהבת לרעך כמוך" – כפי שהגה ופירש אותה הרב המקובל יהודה הלוי אשלג "בעל הסולם" זצ"ל. השם "האומה" ניתן על שם עיתון מאמרים שהוציא הרב אשלג בכדי לפרסם את המשנה החברתית על פי תורת ישראל. הבריטים, אשר שלטו בארץ, הפסיקו את הוצאת העיתון בטענה שהוא מפיץ רעיונות קומוניסטים ברבים. בתוך תנועת "האומה" נכללים כל הארגונים שהקים כבוד הרב שיינברגר שליט"א במשך העשורים האחרונים, ובתוכם "מודעות". תנועת "האומה" עורכת ארועים גדולים של אחדות במשך השנה ופועלת להפצת לימוד הקבלה והמשנה החברתית.

לביקור באתר האומה >>

שיעורים באתר

שאלות ותשובות

שאלות עמוקות על עץ הדעת

ישנם הרבה שאלות אבל אתחיל באחת מדוע אלוהים שם את עץ הדעת אם רצה שלא נדע. ולא רק בגלל "שרצה" לבחון את אדם וחוה?
... לשאלה המלאה

זכר לחורבן הבית בבנין חדש

אמה על אמה לא מטויחת, צריך להשאיר בכניסה לבית מבחוץ או מבפנים? תודה מראש
... לשאלה המלאה

התבוננות בנרות חנוכה

היי הרב דוד, לגבי מה שכתבת על נרות חנוכה- האם בחצי שעה יש רק להביט בנרות או ללמוד לידם תורה/ תהילים וכו׳? מה יותר גבוה? דבר שני, האם זה רלוונטי גם לבנות? כי בדרך כלל אנחנו לא מדליקות את הנרות פיזית, רק יוצאות ידי חובה. תודה
... לשאלה המלאה

תרומות

יצירת קשר/שאלות לאתראתר שומר שבת
שבת שלום
אתר מודעות אינו פעיל בשבת