אור וחושך מתנצחים. האור עסוק באור. החושך מנסה לחבל באור ובשלוחיו. מלך קוסם אחד בשם בלק רועד מפחד. מכשף מנוול בשם בלעם נחלץ לעזרתו. כולם מפחדים מפני העם שיצא ממצרים. כל האומות שמעו איך יצאו בני ישראל ממצרים, חצו את ים סוף, קבלו תורה בסיני, הפכו לאומה חזקה הפועלת תחת השגחה אלוקית. למעשה אין סיבה לכל הפחד של בלק ובני מואב מפני שכבר ניתן ציווי לבני ישראל שלא לפגוע בהם. בכל זאת המלך בלק אומר כי עם ישראל יבואו וילחכו את גבולו כמו שור המלחך עשב. כאשר שור מלחך משהו הוא עוקר אותו מהשורש. הפחד של בלק הוא שיעקרו את השורשים של כל השיטה לפיה הוא חי.

עם ישראל יצא ממצרים וקיבל תורה שפועלת בדרך של ג' קוין, תורה של השפעה לזולת, ואהבת לרעך כמוך. המלך בלק וידידו המפוקפק בלעם המכשף הרשע היו ענקי רוח וקסמים בצד האפל של הבריאה. כל השיטה שלהם פעלה על שיעבוד הזולת לצרכים האנוכיים של עצמם. לכן הם פוחדים. האיום אינו איום פיזי. זהו איום רוחני. שיטה חדשה באה לעולם והיא מאיימת להכחיד את עצם קיומם.

בפנימיות הדברים, דמויות אלו מייצגות כוחות בנפש של כל אחד מאתנו. כוחות שמנסים לשמר את עצמם גם כאשר רוח חדשה מנשבת בחיינו. בשביל לעבוד ולחיות בצורה של השפעה צריך ללחך ולעקור את כל שורשי האגואיזם מקרבנו. ככה אומר דוד המלך בתהילים, "אוהבי השם שנאו רע". לא מספיק להיות רק אוהבי השפעה. צריך ממש לשנוא את הרע, את הרצון העצמי האגואיסטי אשר בקרבנו. זוהי העבודה שהיא תהליך מתמשך של התבוננות ובניה. לפעמים התהליך ארוך יותר, לפעמים פחות. הנקודה היא לערוך הבדלה בין הכוחות הפנימיים הפועלים בקרבנו ותמיד להשתדל לפעול איתם בכיוון הנכון.

אהבתם? שתפו

השאירו תגובה

אודות הכותב

הרב דוד אגמון

מקים, מייסד, מנהל בפועל ומורה במרכז מודעות, בשליחותו של כ' הרב מרדכי שיינברגר שליט"א. מעביר שעורי פנימיות עם הוראת דרך והכוונה בנושאים שונים כגון פרשת השבוע, מסילת ישרים וכתבי בעל הסולם. כותב מאמרים בנושאים שונים כגון: מהות חודשי השנה, חינוך ילדים, חגים ומועדים, תפקיד וייעוד אישי, פרשת השבוע ועוד. דוד אגמון, מדריך זוגות לפני ואחרי הנישואין, מלווה ומדריך תלמידים באופן אישי ופרטני, מייעץ ומסייע בכל הנדרש, במאור פנים ובלב פתוח.