בראש השנה נתייצב כולנו במעמד נשגב שיקבע את גורל השנה הבאה. תקציב שלם נגזר בראש השנה – חיים, תולדות ופרנסה. היה רצוי שנעצור הכל עכשיו ונכין את עצמנו כראוי. בלי 'תו ירוק' אין כניסה. במקרה הזה, ה'תו הירוק' הוא המעשים הטובים שצברנו במהלך השנה החולפת. אבל יותר מזה ה'תו הירוק' האמיתי הוא נקודת הרצון העתידי שלנו.

ראש השנה הוא יום בריאת האדם הראשון והמציאות הרוחנית הזאת מתרחשת בכל שנה מחדש. כיוון שכל הנשמות שלנו היו כלולות בנשמת אדם ראשון אז זהו יום ההתחדשות של כולנו. חכמת הקבלה מלמדת שעיקר החומר של האדם הוא הרצון שלו. בראש השנה אפשר לזכות לרצון חדש.

הפרשה פותחת במצוות ביכורים ואומרת, "והיה כי תבוא אל הארץ הטובה אשר השם אלוקיך נותן לך". המילה 'ארץ' באה מלשון 'רצון'. ראוי שנעצור ונתבונן עכשיו עם איזה ביכורים אנחנו מגיעים אל ראש השנה, איזה פירות טובים אספנו בשנה החולפת, ומתוך כך נדע לכוון את הרצון למעגל חיים חדש. "והיה כי תבוא אל הארץ". בפנימיות מדובר גם על הארץ העליונה. המקום אליו תבוא הנשמה בסיום הגלגול שלה בעולם הזה. והחכם עיניו בראשו. האדם הרוחני מחפש איך למלא את הסל שלו בביכורים – 'ביכורים' מלשון 'בכורה' – המשאבים, האנרגיות, הזמנים, המעשים הכי טובים שלנו – אלה נכנסים לסל הנצחיות.

יש לנו רצון טבעי לקבל לעצמנו – אגואיזם. התיקון שלו הוא בצורת רצון להשפיע טוב לזולתנו – אלטרואיזם, להשפיע נחת רוח לבוראנו. סביר להניח כי מי שהרצון שלו בשנה החולפת היה על התדר של הרצון לקבל, עלול למצוא את עצמו עם סל ריק ובלי 'תו ירוק' לראש השנה. אלא שהבורא טוב ומיטיב, בוחן כליות ולב, אם נשתמש בימים הקרובים להשתדל להגיע לכך שלפחות נרצה שיהיה לנו רצון חדש, רצון להשפיע, אז ה'תו הירוק' בידיים שלנו. זאת נקראת "נקודת הרצון העתידי". איתה נוכל להיכנס אל ראש השנה ולהיות שותפים בבריאה של שנה חדשה, טובה יותר, לנו, לכל עם ישראל ולכל העולם כולו.

אהבתם? שתפו

השאירו תגובה

אודות הכותב

הרב דוד אגמון

מקים, מייסד, מנהל בפועל ומורה במרכז מודעות, בשליחותו של כ' הרב מרדכי שיינברגר שליט"א. מעביר שעורי פנימיות עם הוראת דרך והכוונה בנושאים שונים כגון פרשת השבוע, מסילת ישרים וכתבי בעל הסולם. כותב מאמרים בנושאים שונים כגון: מהות חודשי השנה, חינוך ילדים, חגים ומועדים, תפקיד וייעוד אישי, פרשת השבוע ועוד. דוד אגמון, מדריך זוגות לפני ואחרי הנישואין, מלווה ומדריך תלמידים באופן אישי ופרטני, מייעץ ומסייע בכל הנדרש, במאור פנים ובלב פתוח.