ארבעת אלפים שנה אחרי שהתהלך כאן, אברהם אבינו עדיין נחשב לאחת הדמויות המפורסמות ביותר בעולם. כה רבים נשכחו בין הדפים המצהיבים של ההיסטוריה האנושית ואברהם עדיין הולך. ההליכה שלו היא הליכה של נשמה מיוחדת, נשמה שעשתה תיקון יסודי כדי לסלול דרך עבור כל הדורות. אברהם גילה את היכולת להתעלות מעל הטבע.

התורה מספרת על עשרה ניסיונות גדולים שניסה הבורא את אברהם. ככל הנראה היו לו גם בטח הרבה ניסיונות קטנים ממש כמו שלנו. העניין שכל ניסיון שהביאה עליו ההשגחה העליונה, רומם אותו מעל המציאות הטבעית, כמו נס של ספינה. לכך דמותו מתנוססת גבוה מעל הדורות שחלפו להם. התכלית של כל הניסיונות היא לרומם אותנו מעל הטבע של עצמנו, מעל הטבע של העולם הזה.

לכן, כשאברהם, האסטרולוג הגדול, רואה במפות שלו שלא יהיה לו בן, הוא תוהה על כך שהקב"ה מבטיח לו זרע משלו שיירש אותו. מיד הקב"ה מוציא אותו מהאוהל, מראה לו את הכוכבים ומבטיח לו שזרעו יהיה רב ככוכבי השמיים. חכמים אמרו שהוציא אותו מאוהלו של עולם, מעל הכוכבים והמזלות. אמר לו, צא מהאמונות שלך הכלואות בטבע של העולם הזה. הקב"ה הראה לו מקום גבוה מעל הטבע, המזל העליון, "הטבע הגבוה יותר". על כך נאמר, "והאמין בהשם ויחשבה לו צדקה". היציאה מטבע הבריאה של עצמך מתאפשרת רק בזכות האמונה, ואמונה זאת היא בחינת הכלי שאדם כביכול נותן לבורא, ובו מושפע כל השפע.

המפעים בכל העניין הוא שמעבר לדמותו ההיסטורית העצומה, אברהם אבינו הוא כוח בנפש של כל אחד מאתנו. מסירות הנפש שלו זורמת בעורקנו הרוחניים. הוא היה מרכבה לספירת החסד, לכל כוח החסד העולמי. ולכן אהבת החסד שלו עדיין נשקפת מכל כך הרבה מעשים טובים שנעשים יום יום בעם ישראל. ומעבר לזה, העמידה שלו בניסיונות נותנת לכל אחד מאתנו כוח להתמודד, לעמוד ולהתעלות מניסיונות החיים.

אהבתם? שתפו

השאירו תגובה

אודות הכותב

הרב דוד אגמון

מקים, מייסד, מנהל בפועל ומורה במרכז מודעות, בשליחותו של כ' הרב מרדכי שיינברגר שליט"א. מעביר שעורי פנימיות עם הוראת דרך והכוונה בנושאים שונים כגון פרשת השבוע, מסילת ישרים וכתבי בעל הסולם. כותב מאמרים בנושאים שונים כגון: מהות חודשי השנה, חינוך ילדים, חגים ומועדים, תפקיד וייעוד אישי, פרשת השבוע ועוד. דוד אגמון, מדריך זוגות לפני ואחרי הנישואין, מלווה ומדריך תלמידים באופן אישי ופרטני, מייעץ ומסייע בכל הנדרש, במאור פנים ובלב פתוח.