בסיום גוף האדם, בקצה התחתון ביותר, נמצאים העקבים שלנו. למטה, למטה, הכי נמוכים, אבל הכי חשובים. כל קומת הגוף נשענת עליהם. בהחלט אחת הנקודות הכי רגישות. מבחינה גשמית ומבחינה רוחנית. “וְהָיָה עֵקֶב תִּשְׁמְעוּן”. המילה ‘עֵקֶב’ מרמזת על המילה ‘עָקֵב’. שווה לשמוע מה יש לעקב לגלות לנו על התפקיד של הדור. חכמת הקבלה מלמדת שכל הנשמות הן חלק מאותה נשמה אחת שנתן הקב”ה באדם הראשון. כל הדורות שהתגלגלו בעולם הן בעצם קומה של אדם אחד גדול. במובן הזה, אנחנו הדור האחרון, מסיימים את הקומה כולה, “דור העקב”, “עיקבתא דמשיחא”.

המאבק על העקב התחיל עוד בגן עדן. אחרי החטא. הנחש הקדמוני מקבל את הקללה – “הוּא יְשׁוּפְךָ רֹאשׁ, וְאַתָּה תְּשׁוּפֶנּוּ עָקֵב”. קרב עתיק בין האדם והנחש. זהו קרב על השליטה בעקב עליו מסופר גם בלידתם של עשו ויעקב, “וְאַחֲרֵי כֵן יָצָא אָחִיו וְיָדוֹ אֹחֶזֶת בַּעֲקֵב עֵשָׂו”. זהו מאבק שממשיך לאורך כל הדורות, במישור האישי והכללי. מי ששולט על העקב שולט על היציבות של כל הקומה.

שיא המאבק זה כאן ועכשיו, בדור שלנו. ירדנו עד לדיוטה הנמוכה ביותר ועלינו אמורה לקום קומת כל הדורות. יש לנו תפקיד מהותי וחשוב. אנחנו העקב שנושא את כל כובד המשקל ואשר יכריע כיצד תקום הקומה הרוחנית השלמה. זה גם מסביר את הקושי של הדור שלנו. מצד אחד אנו רואים עוביות וגסות ממש כמו בעקבו של אדם. היצר הרע משתולל כנחש ומנסה לתפוס את הדור בכל מיני הכשות, נשיכות ותעלולים. מצד שני, ירדו אל העולם עכשיו נשמות מאוד גבוהות המסוגלות להיות בסיס איתן לסיום תיקונו של עולם.

עלינו להיזהר שלא להזדהות יותר מדי עם הקלקולים שרואים בחיצוניות של הדור הזה ולהכיר בכך שהכל חלק מתוכנית אלוקית אחת גדולה, “לֹא מַחְשְׁבוֹתַי מַחְשְׁבוֹתֵיכֶם”. הזוהר הקדוש אומר, “ישראל, הקב”ה והתורה דבר אחד הם”. בפנימיות, עם ישראל מאיר ונצחי כמו התורה וכמו הקב”ה עצמו. זה מה שאנחנו צריכים לזכור וזה מה שאנחנו צריכים לראות בכל העלילות של הדור שלנו. עלינו רק לשמוע אל המצוות והחוקים אשר כולם מסוכמים במצוה הכוללת, “וְאָהַבְתָּ לְרֵעֲךָ כָּמוֹךָ אֲנִי השם”. זאת השמיעה שתייצב את העקב ותקים את הקומה כולה.

אהבתם? שתפו

השאירו תגובה

אודות הכותב

הרב דוד אגמון

מקים, מייסד, מנהל בפועל ומורה במרכז מודעות, בשליחותו של כ' הרב מרדכי שיינברגר שליט"א. מעביר שעורי פנימיות עם הוראת דרך והכוונה בנושאים שונים כגון פרשת השבוע, מסילת ישרים וכתבי בעל הסולם. כותב מאמרים בנושאים שונים כגון: מהות חודשי השנה, חינוך ילדים, חגים ומועדים, תפקיד וייעוד אישי, פרשת השבוע ועוד. דוד אגמון, מדריך זוגות לפני ואחרי הנישואין, מלווה ומדריך תלמידים באופן אישי ופרטני, מייעץ ומסייע בכל הנדרש, במאור פנים ובלב פתוח.