ההיסטוריה האנושית מלאה בסיפורים על מכשפים, כישופים ומכשפות. הסרטים מלאים בהם. בעולם המודרני שלנו כל זה נראה שייך רק לתחום הדמיון. משהו שאין בו מציאות ממשית. הדרך לבדוק אם משהו אמיתי היא לראות אם, איפה ובאיזו דרך הוא מוזכר בתורה. בפרשה כתוב, “ויקרא גם פרעה לחכמים ולמכשפים”. כאן מוזכרת המילה מכשף בפעם הראשונה. היו אלה אותם יועצים רשעים של פרעה מלך מצרים. הגמרא אומרת, “עשרה קבים כשפים ירדו לעולם, תשעה נטלה מצרים”. מצרים ובראשה פרעה היו אלופי הכישוף. למעשה הם השורש לכל כוחות הכישוף שהתגלו בעולם. מאז ועד היום כישוף הוא חלק בלתי נפרד מחיי האנושות. אכן דבר שיש לו ממשות. לכן חשוב להתבונן במהות הכוח הזה ולהבין כיצד הוא פועל.

באתר ויקיפדיה סוברים שכישוף הוא פעילות שנועדה להשפיע על המציאות באמצעים על-טבעיים. חכמי הקבלה מגלים מציאות מעט שונה. פרעה אמנם שלט בכל איתני הטבע, ידע להנדס חומרים, לקרוא ולהשתמש בכוחות הכוכבים וכדומה, ליצור אשליות ואחיזת עיניים ממשית מאוד. אולם כל זה היה רק במסגרת כוחות הטבע. השם ‘פרעה’ בנוי מאותיות ‘העפר’. כל המופתים והכישופים שלו היו במסגרת ארבעת היסודות הטבעיים. מכות מצרים באו ללמד את פרעה ואת בני ישראל על כוח ההשגחה שמעל הטבע. הכוח האלוקי שברא את חוקי הטבע ויכול לשנות את המציאות הטבעית לחלוטין בכל עת שרק ירצה. הכוח ה’על טבעי’ האמיתי.

חכמת הקבלה מלמדת כי בכל דבר יש חיצוניות ופנימיות. הזוהר הקדוש מסביר את פנימיות כוח הכישוף, “הם הכשפים שניתן להם כוח שקול נגד הקדושה, להכחיש את הפמליה של מעלה”. והגמרא מבארת, “למה נקרא שמם כשפים? שמכחישים פמליה של מעלה”. כלומר השם מכשף בא מצרוף המילים ‘מכחיש פמליה של מעלה’. העניין הוא שבמציאות הנפש של כל אחד מאתנו פועל כוח ההכחשה הזה. הכוח שרוצה להרחיק אותנו מהאמונה השלמה בכוחו המוחלט של בורא עולם על כל מה שברא.

במאות השנים האחרונות ובעיקר בעשורים האחרונים המדע והמדענים הרגילו אותנו לחשוב במושגים של “מציאות מוכחת בלבד”. רק מה שניתן להוכיח אותו בכוחות המדע הוא המציאות. אנשי המדע חוקרים כל תופעה טבעית ובאמת הגילויים מדהימים. אולם המחקר הוא בבחינת התעסקות חיצונית בכוחות הטבע בלבד. אמנם ישנם תחומים במדע שכבר מדברים על ‘השדה המאוחד’ ועל הכוח שבפנימיות כל הכוחות. אך חסרה עדין התובנה שתחבר את הכל ותיקח את הדברים עוד צעד אחד פנימה.

וכך בינתיים המדע הפך להיות ה’מכחיש פמליה של מעלה’ העיקרי בדור הזה. כוח החקירה החיצוני הצליח להנדס את התודעה שלנו להאמין שהמציאות החיצונית היא כל מה שיש בעולם ואין תבונה אלוקית שמנהלת את מציאות החיים. הוא הצליח להרחיק אותנו מהאמונה הפשוטה בקיומו של בורא עולם. אולם הגיע הזמן להתגבר על הכוח המכחיש ולחבר את הכל. אנחנו חלק מהאומה המיוחדת שכבר במשך אלפי שנים יודעת ומאמינה שיש רק כוח אחד והוא הדבר הטבעי והעל טבעי היחיד שמהווה ומקיים את כל המציאות.

אהבתם? שתפו

השאירו תגובה

אודות הכותב

הרב דוד אגמון

מקים, מייסד, מנהל בפועל ומורה במרכז מודעות, בשליחותו של כ' הרב מרדכי שיינברגר שליט"א. מעביר שעורי פנימיות עם הוראת דרך והכוונה בנושאים שונים כגון פרשת השבוע, מסילת ישרים וכתבי בעל הסולם. כותב מאמרים בנושאים שונים כגון: מהות חודשי השנה, חינוך ילדים, חגים ומועדים, תפקיד וייעוד אישי, פרשת השבוע ועוד. דוד אגמון, מדריך זוגות לפני ואחרי הנישואין, מלווה ומדריך תלמידים באופן אישי ופרטני, מייעץ ומסייע בכל הנדרש, במאור פנים ובלב פתוח.