מימי קדם העבירו צדיקי הדורות וגדולי ישראל את תורת הסוד מפה אל פה, ממורה לתלמיד. רבי שמעון בר יוחאי השאיר לנו את הזוהר הקדוש. האריז”ל בכתביו גילה לנו סודות גדולים שכמעט ונשתכחו מהעולם. הרמח”ל האיר את הדרך בכתביו. הבעל שם טוב האיר את היהדות באור חכמת הקבלה וייסד את דרך החסידות, שהיא דרך הלב והמעשה של מחשבת הקבלה. הדור שלנו, שנקרא גם הדור האחרון, זכה במיוחד בגילוי תורתו של הרב אשלג בעל הסולם, והפיכתה של תורת הקבלה מתורה של יחידים לתורת הרבים. בעל הסולם הותיר אחריו הוראת דרך מדוייקת כיצד ללמוד קבלה בלי לשגות, כיצד להבין את התורה כולה מצד הפנימיות, וכיצד לפעול כדי להביא את האדם לגמר תיקונו. הוא השאיר אחריו מספר תלמידים, ובראשם הרב יהודה צבי ברנדוויין. בעל הסולם כתב את פרוש “הסולם” לספר הזוהר, אך הותיר את תיקוני הזוהר ללא פרוש תואם. שבעים תיקונים של רבי שמעון בר יוחאי למילה בראשית נותרו ללא פרוש. הרב ברנדוויין כתב פרוש “מעלות הסולם” לתיקונים א’ עד כ”ב, ואחריו בא תלמידו וחתנו, הרב מרדכי שיינברגר שליט”א והוסיף את פרוש “מלאכת הסולם” לתיקונים כ”ג עד ע’. בכך הגיע מלאכת פרוש הסולם לסיומה. אלה מורי הדרך באורם הבוהק אנו הולכים.

אהבתם? שתפו

השאירו תגובה

אודות הכותב

הרב דוד אגמון

מקים, מייסד, מנהל בפועל ומורה במודעות, בשליחותו של כ' הרב מרדכי שיינברגר שליט"א. מעביר שעורי פנימיות עם הוראת דרך והכוונה בנושאים שונים כגון: פרשת השבוע, מסילת ישרים וכתבי בעל הסולם. כותב מאמרים בנושאים שונים כגון: מהות חודשי השנה, חינוך ילדים, חגים ומועדים, תפקיד וייעוד אישי, פרשת השבוע ועוד.
דוד אגמון, מדריך זוגות לפני ואחרי הנישואין, מלווה ומדריך תלמידים באופן אישי ופרטני, מייעץ ומסייע בכל הנדרש, במאור פנים ובלב פתוח.